Svet je z roka na rok čoraz viac prepojený. Súvisí to s dostupnejším a lacnejším pripojením na internet. Popularita online nakupovania rastie. Podľa štatistiky IBM U.S. Retail Index v roku 2020 klesli tržby kamenných predajní o viac 60% a e-shopy zvýšili svoje obraty o viac ako 21%. Spomalenie tohto rastu sa v najbližších rokoch nepredpokladá.

Pandémia urýchlila prechod od kamenných obchodov k digitálnemu nakupovaniu zhruba o päť rokov. Počet online obchodov rastie a je čoraz ťažšie nájsť nových klientov v silnom konkurenčnom prostredí na domácom trhu. Preto, ak ste už vyčerpali svoj potenciál vo vlastnej krajine, je načase získať nových zákazníkov pomocou expanzie s lokalizáciou vášho e-shopu.

Čo je to lokalizácia webu?

Lokalizáciu obsahu e-shopu / webu by sme mohli definovať ako preklad celého vášho webu (vrátane grafiky a produktov) do jazyka krajiny, do ktorej plánujete expandovať, s prihliadnutím na kultúrne a miestne zvyky obyvateľstva. Cieľom lokalizácie je to, aby bol váš e-shop prispôsobený zvyklostiam a požiadavkám návštevníkov z danej krajiny a na nerozoznanie od obchodov ktoré navštevujú. Znamená to, že obsah na vašom webe bude úplne prirodzený a bez chyby, preložený s ohľadom na všetky detaily jazyka krajina (teda aj slang, frázy a pod.). 

Lokalizácia webových stránok zahŕňa prispôsobenie online obsahu tak, aby vyhovovalo sociálnym a kultúrnym preferenciám vášho cieľového trhu. To vám umožní lepšie zaujať návštevníkov webu tým, že sa s nimi spojíte na osobnejšej úrovni. Prvým krokom k implementácii lokalizácie je teda preloženie celej vašej webovej stránky.

Prečo je lokalizácia e-shopu dôležitá?

Správna lokalizácia e-shopu vám môže pomôcť zlepšiť spokojnosť vašich nových zákazníkov, použiteľnosť webových stránok, zvýšiť počet konverzií a v neposlednom rade aj vaše príjmy. Dobre urobená lokalizácia je vlastne kľúčom k úspechu vášho e-shopu v zahraničí. 

Lokalizácia dnes nie je iba doplnkom, ale nevyhnutnosťou pre všetkých, ktorí sa snažia expandovať do celého sveta.

Do ktorých jazykov e-shopy zo Slovenska najčastejšie expandujú?

Európska únia ma otvorený trh, čo uľahčuje Slovákom expanziu do zahraničia a získanie tak nových zákazníkov. Koronakríza spôsobila revolučný rast e-commerce po celom svete a zisky e-shopov v roku 2020 lámali rekordy.  Väčšina slovenských spoločností expanduje do najbližších krajín, teda do jazykovo blízkeho Česka a Poľska, ale aj Maďarska, Rakúska, Nemecka, Rumunska, a dokonca aj do Ruska. 

Na čo myslieť pri vstupe na nový trh?

Ak sa chystáte expandovať do zahraničia, pamätajte na to najdôležitejšie: dobre lokalizovaná webová stránka by mala byť na nerozoznanie od miestnych webových stránok v lokalite, kam sa chystáte expandovať. Zákazník by teda nemal mať podozrenie, že ide o zahraničný web. Preto nezabudnite na tieto dôležité body lokalizácie:

Pripravte sa prieskumom trhu

Spoznajte krajinu, do ktorej sa chystáte. Urobte si analýzu kľúčových slov a skontrolujte svoju konkurenciu. Zistite si, ako sa pohybujú predajné ceny, aby boli vaše ceny konkurencieschopné. Je tiež dôležité preskúmať popularitu a efektívnosť jednotlivých marketingových kanálov v krajine. 

SEO

Pri vytváraní e-shopu venujte veľkú pozornosť SEO tak, aby sa stránka mohla ľahko zobrazovať v miestnych vyhľadávačoch. Viac o textoch, ktoré nesmiete na vašom webe zabudnúť preložiť nájdete v tomto článku.

Dbajte na kvalitu preložených textov

Kvalitné a prirodzené preklady sú neoddeliteľnou súčasťou lokalizácie. Získate tak väčšiu dôveru vo svoj online obchod s novými zákazníkmi. Získať prirodzený preklad vám pomôže  Nativero.com. 

Zákaznícky servis

Texty sú dôležité, ale ďalšia vec, ktorú by ste mali pred expanziou vyriešiť, je zákaznícky servis v cudzom jazyku. Ideálne je, ak si nájdete native brigádnika v jazyku krajiny alebo aspoň poskytujte servis po anglicky.   

Naštudujte si miestne zákony a predpisy

EÚ dostatočne zjednodušuje podnikanie v rámci krajín únie, napriek tomu má každá krajina svoje špecifické zákony a ich nevedomosť vás môže stáť veľa peňazí na pokutách. Naštudujte si to dopredu. 

Až 293 miliónov spotrebiteľov EÚ nakupovalo online za posledný rok. Pandémia nás naučila nakupovať online a distribučné spoločnosti to prinútilo prijať nové procesy na zrýchlenie dodania zásielok. Očakáva sa, že dôjde aj k skvalitneniu logistických služieb cez hranice. Túto výzvu prijme čoraz viac slovenských e-shopov a vstúpi na nové trhy tak isto, ako aj mnohé zahraničné e-shopy prídu na Slovenský trh. E-commerce trhu sa bude dariť viac ako kedykoľvek predtým.

Nikdy nebol lepší čas začať s expanziou ako teraz. Prijmite túto výzvu a získajte nových zákazníkov za hranicami krajiny. Investícia do dobrej lokalizácie e-shopu vám zaručí úspech na zahraničnom trhu. Kvalitný preklad e-shopu získate na Nativero.com.


Potrebujete vediet viac?

Naplánujte si hovor

Vyberte si deň a čas kedy vám zavoláme.

Potrebujete vediet viac?

Naplánujte si hovor

Vyberte si deň a čas kedy vám zavoláme.

Naplánovať hovor